Klaster (infotehnoloogia)

Chemnitzer Linux Cluster (CLIC) Chemnitzi Tehnikaülikoolis

Kobar ehk toorlaenuna klaster on infotehnoloogias kogum omavahel ühendatud arvuteid, mis töötavad ühtse tervikuna.

Klastrite loomise eesmärgiks on paralleelarvutuste abil jõudluse kasvatamine ja veakindluse tagamine. Klastri arvutusvõimsus võib teatud juhtudel olla samaväärne traditsioonilise superarvuti arvutusvõimsusega, ent hinna-jõudluse suhtes on klaster enamasti soodsam kui superarvuti.

Laias perspektiivis võib iga klastri jagada kolmeks põhikomponendiks: arvutid, nendevaheline võrk ja paralleelsust rakendav tarkvara. Klastris olevaid arvuteid kutsutakse tihti ka arvutussõlmedeks või lihtsalt sõlmedeks.

Võrgutehnoloogiatest on klastrites enim kasutatavad Gigabit Ethernet ja kiire Ethernet tänu odavusele, aga kasutatakse ka tehnoloogiaid nagu Myrinet, Infiniband, Infinipath, QsNet ja SCI, mis on eelmainitutest oluliselt madalama latentsusega.

Klastrites kasutatakse operatsioonisüsteemidena eelkõige teatud Linuxi versioone, kuid ka eriotstarbelisi operatsioonisüsteeme ja Windows NT versioone. Sõlmede virtuaalseks ühendamiseks kasutatakse klastrites erilist operatsioonisüsteemi ja rakenduste vahel tegutsevat vahevara, mis jätab süsteemist ühtlase mulje. Paralleelprogrammeerimiseks kasutatakse klastrites enamasti teekide standardeid PVM (inglise Parallel Virtual Machine) ja MPI (inglise Message Passing Interface).


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search